Puree z dyni i dyniowe chili
8/29/2015Dynia to wdzięczny temat. W swojej karierze kulinarnej używałam dyni już chyba na wszystkie sposoby, nie wszystkie były udane;) ale smak dyni jest ekstra, nawet jeśli dyniowe kopytka przepływają mi przez palce.
W drodze na wakacje mijaliśmy całe pola dyniowe, dyniowe miasteczka w Austrii i na Słowenii, domyślacie się więc, że pierwszą rzeczą jaką dopadłam w sklepie po powrocie do domu była dynia. Ach!
Zacznijmy jednak od podstaw:) Bazą do naszego chili, jak i do wielu innych potraw będzie dyniowe puree. Trudno tu mówić o jakimkolwiek przepisie, bo to po prostu upieczona dynia, ale zgodnie z moim postanowieniem pisania wam wszystkiego możliwie najdokładniej, oto przepis na puree z dyni:)
do przygotowania używam:
piekarnik
przepis:
dynia
1-2 łyżki oliwy
Dynię kroję na plastry(można też w kostkę, lub inne niewielkie kawałki), pozbywając się łyżką pestek i tego co pestki otacza. Skórkę zostawiam. Na papierze do pieczenia układam plastry dyni i smaruję je z obu stron lekko oliwą. Wstawiam do piekarnika, 180 stopni, około 20-30 minut, w zależności od wielkości kawałków. Najlepiej sprawdzać widelcem, dynia musi być miękka.
Upieczoną dynię zostawiam do ostudzenia. Następnie wrzucam do blendera, uprzednio pozbywając się skórki - jeśli dynia była upieczona tak jak powinna, skórka sama będzie odchodzić. Rozdrabniam dynię na dyniowe puree. Takie puree można przechowywać kilka dni w lodówce, zamrozić lub wsadzić w słoiczki i pasteryzować. Ja jednak robię je na bieżąco.
Jak mamy już gotowe puree możemy przejść do chili
do przygotowania używam:
głęboka patelnia lub garnek z grubym dnem
przepis:
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów
1 szklanka puree dyniowego (szklanka taka duża, albo po prostu puszka po pomidorach)
1 puszka czarnej fasoli
1 puszka mieszanki białej / czerwonej fasoli i cieciorki
1 szklanka wody
1 łyżka kuminu
1 łyżka chili
oliwa
sól, pieprz
kolendra/ natka pietruszki / szypiorek do posypania
Cebulę i czosnek siekam drobno, wrzucam na rozgrzaną oliwę wraz z kuminem i 1/2 łyżki chili (pozostałą 1/2 łyżki dodaję na koniec, żeby "dosmaczyć" mniej lub więcej), całość podsmażam aż cebula się zeszkli, następnie dodaję pomidory, puree i fasole. Mieszam dokładnie, dodaję sól, pieprz i pozostałe chili do smaku. Gotuję około 15 minut.
Przed podaniem posypuję kolendrą, natką lub szczypiorkiem, w zależności od nastroju:)
Smacznego!
3 komentarze
wspaniałe pyszne i pożywne danie!
OdpowiedzUsuńzachęcam do wzięcia udziału w konkursie! http://foodmania-przepisy.blogspot.com/2015/08/konkurs-pozegnanie-wakacji-z-owocowym.html
Kocham dynię, kocham ciasto dyniowe, kocham makaron z dynią i pomidorami aaaaa <3
OdpowiedzUsuńUwielbiam dynię, a to danie kusi niesamowicie :)
OdpowiedzUsuń